23 Mayıs 2013 Perşembe

Son bakanlık destekleri hakkında


2013 yılı ilk dönem bakanlık destekleri açıklandı. 

Destek alan tüm projelere bol şans dileyelim. Çoğu proje daha yolun başında, bundan sonrası için de zorlu bir yol var önlerinde kuşkusuz.

Bakanlık sitesindeki karar metnini okuduktan sonra gözümüze çarpan hususları yazalım istedik.

* İlk film desteği alan projelerle ilgili şu soruların cevaplanması gerek: İlk film desteği nedir? Kime veya hangi tip projelere verilir? İlk film desteklerinin amacı ve hedefi ne olmalıdır?  İlk film desteği almanın tek kriteri "daha önce uzun metrajlı film çekmemiş olmak" mıdır? Sadece enteresan bir hikayesi var diyerek, yada ticari potansiyeli olabilir diyerek hiçbir çekilmiş işi olmayan, kariyerini başka alanlarda sürdüren, sinemada da şansını deneyen, yapımcısı olmayan kişilere kamusal bir fon tahsis edilmeli midir? Destekleme kurulu "git filmin teaser'ını çek görelim..." diyerek sorumluluktan kurtulmuş olmakta mıdır?

* Yapım destekleri arasında ertelenen bazı projeler var. Bu ertelenen projeler  arasında başarılı ilk filmlere imza atmış, uluslararası ödüller almış yönetmenlerin yeni projeleri de bulunuyor. Öte yandan desteklenen projeler arasında daha önceki filmlerinde herhangi bir pırıltı gösterememiş, gişe başarısı elde edememiş yönetmenlerin ve yapımcıların projelerinin olması epey düşündürücü.
 
* Post prodüksiyon, proje araştırma ve geliştirme destekleri duyurulmasına karşılık bu alanlarda hiçbir projenin desteklenmemesi önümüzdeki günlerde konuşulacak.
 
* Senaryo yazma dalında yüzlerce projenin "bir daha başvurmaları halinde  sonraki toplantıda değerlendirilmelerine" karar verilmesi açıkça bu projelerin okunamadığı anlamına geliyor.


* En önemli gelişme toplam destek tutarının artırılması... Yıllardır kemikleşmiş hale gelen film başına verilen destek miktarlarının artırılması önemli bir gelişme olarak görünüyor.

Uzatma Dakikaları'na göre sinema destekleme yasasındaki en temel eksiklik mevcut kanunun bir hedefinin olmamasıdır. Amaç ve kapsam ifade edilmiş, ancak hedefler belirtilmemiştir.

Ticari sinema mı desteklensin, festival filmleri mi desteklensin? Türk Film haftaları mı desteklensin, yoksa filmlere yurt dışı gösterim desteği mi verilsin?
Post prodüksiyon desteklensin mi desteklenmesin mi?

vb. sürüp giden  soru ve tartışmaların temel nedeni bizce budur.
 

Sinema Genel Müdürlüğü sinema desteklerinin sadece "operasyonel" tarafıyla ilgilenmek yerine bu sürece meslek birliklerini de dahil ederek net ve şeffaf bir vizyon ortaya koymalıdır.

Sinemamızın endüstrileşmesi ve kalıcı başarılara imza atabilmesi için ufukta başka bir yol görünmüyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder